koronavirüs
doğru maske kullanımı

Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre, tüm dünyada hızla yayılan koronavirüsün Türkiye’de de saptandığı belirtilmektedir. Bu konuda uzmanların ve Sağlık Bakanlığının yaptıkları açıklamalara göre öncelikle yapılması gereken mecbur kalmadıkça evden ayrılmamaktır. Eğer evden çıkmak zorundaysak toplu taşıma araçlarını kullanmamak alınması gereken önlemler arasında. Yurt dışından dönen vatandaşların ise bulaştırma riskini azaltmak için 14 gün boyunca evlerinde karantina uygulaması yapması beklenmektedir. Ancak mecburen kullanılmak zorunda olan kalabalık mekânlar, toplu taşıma araçları kullanıldıktan sonra her fırsatta eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı ya da dezenfektanlarla temizlenmelidir. Sağlık bakanlığının kendi sitesinde de sıkça yer verdiği el yıkama konusu oldukça hassastır. Ellerimizi su ve sabunla en az 20 saniye boyunca ovarak yıkamanın önemine değinilmiştir.

Konuyla alakalı olarak insanların koronavirüse karşı maske kullanımında da bir artış olduğu görülmektedir. Ancak Sağlık Bakanı gerekli durumlarda maske kullanılmasını öneriyor. Bakan konuyla ilgili olarak, “Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli. Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olanlar, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı” diyerek gereksiz maske kullanımlarının önüne geçmeyi hedeflemiştir. Sadece normal gribi olanların diğer insanlara bulaştırmamak için maske takmasının daha doğru olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanı maske kullanması gerekenler arasında özellikle yurt dışından gelen vatandaşları işaret ediyor. Koronavirüsün ülkeye henüz girmediği zamanlarda Sağlık Bakanı yaptığı bir açıklamada yurt dışından gelenler kalabalık ortamlara girecekse maske kullanmalıdır diye belirtmiştir.

Doğru maske kullanımı ise şöyle olmalıdır. Maskeler takılırken iplerinden tutularak kulaklara geçirilmeli ve maskenin üst tarafında yer alan metal buruna göre şekil verilerek hava giriş çıkışı engellenmelidir. Maske takıldığında çene, ağız ve burun tamamen kapalı olmalıdır. Maske kullanımdan sonra yine iplerinden tutularak çıkarılmalı ve atılmalıdır. Uzun süre kullanımdan nemlenen maskeler de yine yeni bir maskeyle değiştirilmelidir.

Kaynak: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19-videolar

WhatsApp chat