koronavirüs
doğru maske kullanımı

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüsün ülkemizde de artış gösteren vaka ve ölüm sayıları devletin ek önlemler almasını gerektirdi.

İlk vakaların görüldüğü zamanlarda sadece hasta olan, grip belirtisi gösteren kişilerin maske kullanması söyleniyordu ancak durumun ciddiyetinin gün geçtikçe artarak devam etmesi kalabalık ortamlarda maske kullanımını zorunlu hale getirdi.

Örneğin son alınan kararlara ve Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamaya göre marketlerde, pazar yerlerinde, toplu olarak bir araya gelinebilen yerlerde maske kullanmak zorunlu hale geldi.

İnsan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden koronavirüs salgını gün geçtikçe alınan önlemleri de artırmakta. Vatandaşlarımızın zorunlu haller dışında evde kalmalarını hatırlatan Sağlık Bakanı ve uzmanlar en az temasla salgının önüne geçmeyi amaçlamakta. Salgınla alakalı insanların evde kalarak kendi İzolasyonunu yapması beklenmekte.

Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, bulunulan ortamların havalandırılması, kişisel temizliğe dikkat edilmesi, öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil kullanılması, mendil yoksa dirsek içinin kullanılması, tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden kaçınılması konusunda ise birçok kamu spotu yayınlanmaktadır. Bu sürecin en az kayıpla atlatılabilmesi için açıklamalara kulak vermek oldukça önemli. Uyarılara dikkat ederek, söylenilenleri uygulayarak sadece kendi sağlığımızı değil, diğer birçok kişinin de sağlığını korumakta olduğumuzu unutmamak gerekir. Bu konuyla alakalı Sağlık Bakanlığının sitesinden ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.

Maske kullanımının öneminin arttığı bu dönemde devletimizin hane halkının üyelerine ücretsiz haftalık beş maske hizmeti de başlamış bulunmaktadır. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı bulunduğundan bu kişiler ise maske talebinde bulunamayacaktır.
epttavm adresi ve e-devlet üzerinden ücretsiz maske siparişi verilebilmektedir.

7 Nisan 2020 tarihi itibariyle vaka sayısının 34 bin 109’a, ölüm sayısının 725 kişiye ulaştığı bu dönemde Sağlık Bakanımızın ve uzmanların uyarılarını dikkate almamız süreci en az hasarla atlatmamız için oldukça önemlidir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir. https://covid19.saglik.gov.tr/

WhatsApp chat